Ücretsiz blog açma konusunda faydalanabileceğiniz ücretsiz blog siteleri arasından 3 adet servis ön plana çıkıyor. Bu servislere üye olarak bedava blog açma hizmetlerinden faydalanabiliyor, blog yazılarınızı yayınlamaya başlayabiliyorsunuz.

  1. Blogger
  2. Tumblr
  3. WordPress

Bu servisler tamamen ücretsizdir. Ancak “Bir şey bedava ise ürün sensin” sözünü mutlaka bir kenara yazın derim.

Çünkü bu hizmetler her ne kadar ücretsiz olsa da dezavantajları çok fazla.

Nedir Onlar? Ücretsiz blog açarak;

  • Para kazanamazsınız. Çünkü google adsense ücretsiz blog hizmetlerinde olduğu gibi alt alan adlarını %99 ihtimalle onaylamıyor
  • Google’da üst sıralarda çıkmanız çok zor çünkü yazılarınızına SEO yapamayacaksınız. SEO yapmak için gerekli araçlar bu alt yapılarda olmayacak çünkü
  • Blogunuzu istediğiniz gibi özelleştiremeyecek, hiç bir zaman için profesyonel bir görünüm kazandıramayacaksınız. Bırakın blogunuzu özelleştirmeyi, yazdığınız yazıları bile özelleştiremeyeceksiniz.
  • Blogunuz hiç bir zaman size ait olmayacak. Yarın bir gün blogger, wp.com ya da tumblr kapansa, blogunuz da kapanacak. Kapanmayı da geçin, Türkiye mahkeme kararı ile bu uygulamalara erişimi enlgellese ki burası Türkiye biliyorsunuz, yine sizin blogunuza da ulaşılamayacak.
  • Blogunuza bir süre sonra belki bir canlı chat kısmı, belki bir soru cevap kısmı belki bir galeri oluşumu, belki de ziyaretçilerinizde yazı yazabileceği forum — üyelik tarzı bir sistem entegre etmek isteseniz, bunları kesinlikle yapamayacaksınız.
  • Siz bugün ben ücretsiz bir blog ile başlayayım, yarın bir gün blogum tutarsa ( ki yukarda bahsettiğim dezavantajlar ile bu başarıyı yakalamak çok zor ) ben ücretli blog platformlarına geçerim diye düşünüyorsanız da eğer, blog taşıma işleminin de oldukça zor hatta riski çok yüksek bir işlem olduğunu da belirtmek isterim. Yani yapacağınız tek bir hatada tüm google sıralamarınız kaybolabilir, tüm emekleriniz boşa gidebilir. Ki bu risk bile bu işin en büyük handikapıdır.

Benim tavsiyem ne ?

Bugün günde on binlerce okuyucusu olan Türkiye’nin en ünlü bloglarının hepsi wordpress.org alt yapısı ile bloglarını oluşturmuştur. (Yani ücretli bir şekilde)

Bana inanmıyorsanız, en iyi bloglar diye aratın. Ya da wordpress.org ile yapılmış siteler diye google’da aratın. Ve hangi alt yapıyı kullandıklarını görün.

Diyeceğim o ki, eğer bir blog açmak istiyorsanız, bunu wordpress.org alt yapısı ile ücretli bir şekilde yapın.

Bu ücretli kelimesi de sizi korkutmasın. Ödeyeceğiniz ücret de yıllık max 200 lira civarında bir ücret. Ki bir de bu işlem de çok basit bir işlem yine hiç bir kodlama ya da teknik bilgi gerektirmiyor.

Yine de ben ücretsiz bir blog açmak istiyorum diyorsanız,

Yazımızın devamında ücretsiz blog açmak konusunda bu üç popüler ücretsiz blog açma sitelerine nasıl kayıt olunur, nasıl içerik eklenir sorularını cevaplarken, ücretsiz blog nasıl açılır konusunu da çözmüş olacağız.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açmak

Bedava blog açma denince akla gelen ilk servislerden biri olan Blogger, bir Google ürünü olarak kullanıcılara ücretsiz blog açma olanağı sunuyor.

Blogger servisinde güncel olarak 2 milyon kişi blog yazılarını yayınlamakta, günde yaklaşık 18 milyon kişi tarafından bu bloglar ziyaret edilmektedir.

Ücretsiz blog açma sitelerinden biri olan Blogger’a kayıt olmak için bir gmail hesabına sahip olmanız yeterlidir. Bu hesap üzerinden en fazla 100 ayrı bloga sahip olabiliyorsunuz.

Blogger ile açtığınız blogların adresleri isim.blogspot.com olarak şekilleniyor. Buradaki isim alanına daha önce alınmamış istediğiniz bir kelimeyi kullanabiliyorsunuz.

Blogger ile sınırsız olarak istediğiniz miktarda blog yazısı yayınlayabilirsiniz. Fakat görsel, ses dosyası gibi medya verileriniz, Google’ın siz kayıt olduğunuzda size tahsis ettiği 15 gb’lık ücretsiz bulut servisi alanına kaydedilmekte. Bu da sınırlı olarak veri yüklemesi yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Blogunuzun görünümü için de Blogger’in sağladığı birkaç hazır tema haricinde internnette bulabileceğiniz, Blogger için tasarlanmış bir çok temayı da kullanabilmeniz mümkün.

Ücretsiz Blog Açmak İçin Blogger’a Kayıt Olma

Blogger ücretsiz blog açma sitesinde blog açabilmek için gmail hesabına sahip olmalısınız. Eğer bir gmail hesabınız yoksa aşağıdaki adımları izleyin. Gmail hesabınız varsa 5. adımdan devam edebilirsiniz.

1- https://www.google.com/gmail adresine gidelim. Açılan sayfadan Hesap Oluşturun butonuna tıklayalım.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Hesap Oluşturun

2- Sayfadaki formu doldurarak Sonraki adım butonuna tıklayalım.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Form

3- Gizlilik ve Şartlar adında açılan pencerenin alt kısmındaki Kabul Ediyorum butonuna tıklayalım.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Kabul Ediyorum

4- Hoşgeldiniz ekranını görmemiz ile birlikte Blogger hesap açmak için ilk adımı tamamlamış oluyoruz.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Hoş Geldiniz

5- İkinci adımda ise Blogger’a giriş yaparak ücretsiz blogumuzu açacağız. www.blogger.com/blogger adresine gidelim. Önümüze gelen ekrandan Yeni Blog butonuna tıklayalım.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Yeni Blog

6– Karşımıza bir pencere geliyor. Buradaki alanlara:

Başlık: Blogunuzun başlığı, yani ismi. Mesela Teknoloji Profesörü, Gezgin Bekir, Ayşe Mutfakta… vs.

Adres: Burada blogumuzun adresini belirliyoruz. Ziyaretçileriniz burada belirlediğiniz adresi tarayıcılarına yazarak blogunuza erişebilecekler. Ya da Google gibi arama motorlarındaki sonuçlarda adresinize tıklayarak blogunuzu ziyaret edebilecekler.

Dikkat etmeniz gereken nokta, adresinizi belirlerken Türkçe karakterler (ğ, ü, ş, ç, ö gibi) kullanmamak. Ayrıca tire ( — ) hariç diğer işaret karakterlerini de kullanmayınız.

Bu adresi daha sonra değiştirebilirsiniz. İsterseniz ücretli bir şekilde alabileceğiniz www.siteniz.com gibi alan adlarını da daha sonra blogunuza bağlayabilirsiniz.

Adresinizi belirlediğinizde, bu adresin daha önceden alınıp alınmadığı kontor edilecektir. Adresinizin yanında Bu blog adresi uygun. ibaresini gördükte sonra devam edebiliriz.

Tema: Buradan herhangi bir tema seçimi yapabilirsiniz. Daha sonra bu temayı değiştirmeniz mümkün.

Herşey tamamsa Blog oluştur! butonuna tıklayarak devam edebiliriz.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Blog Oluştur

Böylece Blogger üzerinde ücretsiz blog açma işlemi için kayıt adımını tamamlamış bulunuyoruz. Şimdi Blogger’da yazı nasıl yayınlanır ona bakalım.

Ücretsiz Blog Kurma İçin Blogger’da Yazı Yayınlama

Blogger üzerinden ücretsiz blog nasıl açılır cevaplamış olduk. Artık sizin de bir blogunuz var. Şimdi sırada blogunuza içerik eklemede.

1- Blog oluştur! butonuna tıkladığımızda ana yayın sayfamız karşımıza geliyor. Burada Yeni yayın butonuna tıklıyoruz.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Yeni Yayın

2- Karşımıza yazı alanı geliyor. Blog yazımıza bir başlık yazıyoruz. Ardından blog yazımızı yazıyoruz.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Yazı Yazma

3- Yazı yazma alanının üstünde bulunan editör araçları butonları kullanarak yazı stillerini, renklerini düzenleyebilir, yazımıza görsel, video vs ekleyebiliriz.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Editör Araçları

4- Yazı alanının sağ tarafındaki paneldeki araçlar ile de blog yazımızı daha sonra yayınlamak üzere kaydedebilir, yazımızın ön izlemelesini yapabilir, yazımıza etiket girebilir, belirlediğimiz zamanda otomatik olarak yayınlanması için zaman ayarlayabilir,

kalıcı bağlantı yani yazımızın adresini düzenleyebilir, konumumuzu atayabilir, yazımızı için yorumların açılması gibi diğer seçenekleri düzenleyebiliriz.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma — Seçenekler

5– Blog yazımızı yazıp gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra ağ üstte bulunan Yayınla butonuna basıyoruz.

Yazımız yayınlandıktan sonra blog yazılarımızın listelendiği bir sayfaya yönlendiriliyoruz. Burada yazımız üzerine geldiğimizde çıkan seçeneklerden Görüntüle yazısına tıklayarak yazımızı blogumuz üzerinden görüntüleyebiliriz.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma — Görüntüle

6– Ve yazımız artık yayında. Ziyaretçilerimiz blog yazımızı okuyabilirler.

Blogger ile Ücretsiz Blog Açma - Blog Yazısı Görünümü

Blogger tamamen Türkçe olarak kullanılabiliyor. Böylece blogunuza tamamen hakim olabiliyorsunuz. Diğer ayarları da yardım almadan kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Kurma

Ücretsiz blog oluşturma konusu dahilinde WordPress ile bedava blog açma, genel olarak insanların kafasının karıştıran bir konudur.

Bu konudaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak için konuya açıklık getirelim.

WordPress asıl olarak, kod bilmeyen insanların, internet sitesi açıp, içeriklerini, sitelerinin tasarımlarını kolayca yönetmelerine yardımcı olan bir içerik yönetim sistemidir. Bunu bir bilgisayar yazılımı gibi düşünebilirsiniz.

Bu yazılım, ücretli olarak satın aldığınız sunucular üzerine internet sitesi kurmanıza yarar.

İçerik yönetim sistemi olan WordPress yazılımı, wordpress.org adresinden indirilebilir. wordpress.org adresinin işlevi, hazırlanan bu yazılımın indirebilmesini sağlamaktır.

Yine aynı kuruluşun, insanların sunucu ve domain parası vermeden, tamamen ücretsiz blog açma işlemi yapabilmelerini sağlayan, yukarıda anlattığımız Blogger benzeri bir servisi vardır.

Bu servisin adresi ise wordpress.com’dur. Bu adrese kayıt olarak ücretsiz WordPress blog sahibi olabilirsiniz.

Kısacası wordpress.org, ücretli olarak blog açmanız için gerekli yazılımı indirmenizi sağlayan bir adres; wordpress.com ise ücretsiz olarak blog açmanızı sağlayan bir servistir.

WordPress.com her ne kadar ücretsiz blog açma siteleri arasında yer alsa da, oluşturacağınız blog için ücretli planları da mevcut.

Ücretiz planında sınırlı özelliklere sahip olabiliyorsunuz. Mesela ücretsiz plan size 3 gb’lık bir veri depolama alanı sunuyor. Normal bir blog için bu alan yeterli gelse de, görsel, video gibi medya dosyalarına yüklenecekseniz bu alan yeterli gelmeyebilir.

Site tasarımınız için yüzlerce ücretsiz tema sunsa da, bu temalara oldukça sınırlı özelliklerle müdahale edebiliyorsunuz.

Yine de yeni başlayanlar için ücretsiz plan da yeterli gelecektir. Bu plan ile 5 dakika içinde içeriklerinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Ancak ben blogum büyüdükçe ileride ücretli sürüme geçerim derseniz, hiç wordpress.com’a bulaşmayın direkt en başta ücretli wordpress.org alt yapısı ile blogunuzu kurun.

Dilerseniz WordPres.com ile ücretsiz blog nasıl açılır, ona bakalım;

Ücretsiz Blog Sitesi Kurma için WordPress’e Kayıt Olma

Ücretsiz blog oluşturma için WordPress.com’a kayıt ve içerik yayınlama işlemi sadece 5 dakika sürüyor. Adım adım gidelim.

1- https://tr.wordpress.com/ adresine gidelim. Başlayın butonuna tıklayalım.

WordPress ile Ücretsiz Blog Açma - Başlayın

2- Yönlendiğimiz sayfada 4 adet seçenek karşımıza çıkıyor. Bunlardan Bir blog ile başlayın seçeneğine tıklıyoruz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Açma - Bir Blog ile Başlayın

3- Bu adımda blogumuzun adresini belirliyoruz. Ziyaretçileriniz burada belirlediğiniz adresi tarayıcılarına yazarak blogunuza erişebilecekler. Ya da Google gibi arama motorlarındaki sonuçlarda adresinize tıklayarak blogunuzu ziyaret edebilecekler.

Dikkat etmeniz gereken nokta, adresinizi belirlerken Türkçe karakterler (ğ, ü, ş, ç, ö gibi) kullanmamak. Ayrıca tire ( — ) hariç diğer işaret karakterlerini de kullanmayınız.

Adresinizi yazınca, bu adresin daha önce alınıp alınmadığı kontrol ediliyor ve size alt kısımda kullanılabilir adresleri yani alan adlarını listeliyor. Biz ücretsiz ibaresi bulunan alan adını seçeceğiz. Diğer alan adları ücretli plana dahildir.

Ücretsiz adresimizin üzerine gelerek Seç yazısına tıklayarak devam ediyoruz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Açma - Adres Belirleme

4- Yine karşımıza planların bulunduğu bir sayfa geliyor. Ücretsiz ile başlayın butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Açma - Plan Seçimi

5- Bir sonraki sayfada hesap oluşturma için formumuzu dolduruyoruz. Bu adımda dilerseniz Google hesabınız ile WordPress.com hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bunun için alttaki Google ile devam edin butonuna tıklayabilirsiniz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Açma - Hesap Oluşturma

6– İşlem bu kadar. WordPress ile ücretsiz blog oluşturma işlemini tamamlamış bulunuyorsunuz. Siteniz artık yayında. Buradaki sayfadan Sitemi Göster butonuna tıklayarak blog yönetim sayfanıza gidebilirsiniz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Açma - Sitemi Göster

7- Son olarak kayıt olurken bildirdiğiniz mail adresinize gelen aktivasyon mailindeki Click here to Confirm Now butonuna tıklayıp, hesabımızı aktive ediyoruz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Açma — Hesap Aktivasyon

Bedava Blog Açma İçin WordPress’te Yazı Yayınlama

WordPress.com üzerinden bedava blog açma işlemini tamamladık. Şimdi sıra blogumuzda yazılarımızı yayınlamakta.

Fakat ondan önce sitemize bir başlık koymak daha sağlıklı olacaktır.

1- Şu an yönetim panelindeyiz. Sol tarafta menülerimizi görüyoruz. Göremiyorsak üstteki barda, sol tarafta Benim Sitem yazısına tıklayalım ve menümüzü görünür kılalım.

WordPress ile Ücretsiz Blog Kurma - Menü

2- Bu menüden Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sayfadan Site Profili bölümündeki Site Başlığı ve Site Sloganı kutularını düzenleyerek Ayarları Kaydet butonuna tıklıyoruz. Böylece blog adımızı oluşturmuş oluyoruz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Kurma - Site Başlığı Değiştirme

3- Şimdi gelelim blog yazımızı oluşturup yayınlamaya. Aynı menüden Blog Yazıları seçeneğindeki Ekle butonuna tıklıyoruz. Karşımıza şık bir editör geliyor. Bu editörü kullanarak yazı başlığımızı ve blog yazımızı yazıyoruz.

Editördeki butonları da kullanarak yazı stillerini değiştirme, yazımıza görsel ekleme vs. gibi işlemleri yapabiliyoruz.

Yazımız tamamlanınca sağ yan taraftaki panelden yazınız için öne çıkan görsel, yayınlama tarihi vs. gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz.

Her şey hazırsa sağ üst köşedeki Yayımla… butonuna tıklıyoruz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Kurma - Yazı Yayımlama

4- Evet, böylece ilk blog yazımız ziyaretçilerimizle buluşmaya hazır.

WordPress ile Ücretsiz Blog Kurma - Yayınlanmış İçerik

Sonuç olarak WordPress.com ile de ücretsiz blog açma işlemi de görüldüğü üzere gayet kolay. Ücretsiz blog nasıl oluşturulur sorusunun cevabını da WordPress.com üzerinden anlatmış olduk.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma

Ücretsiz blog açma siteleri kategorisindeki bir diğer servisimiz Tumblr, günümüz sosyal ağ çılgınlığını arkasına alarak oluşturulmuş bir mikro blog servisi.

Tumblr’ı diğer ücretsiz blog açma sitelerinden ayıran özelliği, Facebook, Twitter gibi diğer sosyal ağların mantığıyla işleyen bir blog servisi olması. Bu yönüyle daha aktif ve daha eğlenceli olmasıyla öne çıkıyor.

Diğer hoş bir özelliği de Tumblr ile oluşturulmuş yazıların vitrinde sergilenmesi. Yani diğer binlerce içeriği tek bir sayfadan takip edebiliyor, filtreler sayesinde ilgi alanlarınıza göre bloglar okuyabiliyorsunuz. Tabi sizin blogunuz da bu vitrin sayesinde keşfedilmeye açık hale gelebiliyor.

Tumblr ile kolay bir şekilde blog yazılarınızı yayınlayabiliyor, ses kayıtları alıp içeriğinize ekleyebiliyor, diğer sosyal medya hesaplarınızdaki yayınlarınızı tek tuşla blogunuza dahil edebiliyor, içeriklerinize chat kutucukları ekleyip interaktif bir kullanım sunabiliyor, bilgisayarınızdaki medya dosyalarınızı hızlı bir şekilde yükleyip içeriklerinizde konuşlandırabiliyorsunuz.

Blogunuz için ücretli/ücretsiz temalar edinerek kişiselleştirme yapabilmeniz mümkün. Mobil cihazlara yönelik uygulamalar ile de blogunuzu her an güncel tutmanız büyük rahatlık.

Peki Tumblr ile ücretsiz blog nasıl açılır, bir göz atalım.

Bedava Blog Açma için Tumblr’a Kayıt Olma

Diğer ücretsiz blog açma siteleri gibi Tumblr’da hesap oluşturmak gayet kolay. Kayıt için bir e-posta hesabına sahip olmanız yeterlidir. Adım adım gidelim.

1- https://www.tumblr.com adresine gidiyoruz. Başla butonuna tıklıyoruz.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma - Başla

2- Butona basınca aynı ekranda çıkan formu dolduruyoruz ve Kaydol butonuna tıklıyoruz. Yaş bilgimizi giriyoruz, hizmet koşulları kutucuğunu işaretliyoruz ve Sonraki butonuna tıklıyoruz. Son olarak Ben Robot Değilim kutucuğunu işaretleyip Bitti butonuna tıklıyoruz.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma - Kayıt

3- Sonraki adımda ilgi alanlarınızı öğrenmek için bir ekran geliyor karşımıza. İlgi alanlarımıza göre en az 5 adet kategori seçerek sağ üstteki Next butonuna tıklıyoruz.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma - İlgi Alanı Seçimi

4- Blog yazısı yayınlamadan önce mail adresinize gelen aktivasyon butonuna tıklamayı unutmayalım.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma - Mail Aktivasyon

Aktivasyon da tamamlandıktan sonra ilk blog yazımızı yayınlamaya hazırız.

Ücretsiz Blog Oluşturma İçin Tumblr’da Yazı Yayınlama

Tumblr ile blog yazılarınızı mobil uygulamalardan da oluşturup yayınlayabilirsiniz. Biz internet sitesi üzerinden ilerleyeceğiz.

1- Sayfada her iki yerden de blog yazısı oluşturmanız mümkün: Sağ üst köşedeki kalem simgesinden ve sayfadaki içerik butonlarından. Sayfadaki içerk butonlarını kullanarak ilk içeriğimizi yayınlayalım. Metin seçeneğine tıklayalım.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma - Metin

2- Açılan pencereden başlığımızı yazıyoruz, içeriğimizi ekliyoruz. Metin alanı kısmında bir satır paragrafa tıkladığımızda yanında artı işareti beliriyor. Bu işarete basarak içeriğimize görsel, video vs. gibi eklemeler yapabiliyoruz.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma - Yazı Alanı Medya Ekleme

3- Yazılarımızdaki kelimelerin stil değişiklikleri için, değiştireceğimiz kelime ya da kelime grubunu mause ile seçili hale getiriyoruz. Bunu yaptığımızda stil seçenekleri çıkıyor.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma - Metin Stilleri

4- Etiketlerimizi de girdikten sonra Gönder butonundaki üçgene tıklayarak yazımızın yayın zamanını ayarlayabilir, ön izleme yapabilir, yazımızı taslak olarak kaydedebilir ve yayın ile ilgili diğer seçeneklere ulaşabiliriz. Yazımızı hemen yayınlamak için Şimdi Gönder seçeneğini seçili hale getirip Gönder butonuna tıklıyoruz.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma - İçerik Yayınlama

5- İlk blog yazımız böylece yayına girmiş oluyor. Sağ üst köşedeki profil butonuna tıklayıp Gönderiler seçeneğini seçtiğinizde ilk blog yazınızı görebilirsiniz.

Tumblr ile Ücretsiz Blog Oluşturma - Yayınlanmış İçerik

Böylece ücretsiz blog nasıl açılır sorusunu genel olarak ele almış olduk. Son olarak şunu belirtmek isterim ki, ücretsiz kelimesi her ne kadar cazip gelse de, özgürlüğünüzün tamamen sınırlandığını bilmenizi isterim.

Bir blogger için farklı olmak, rekabetin çetin olduğu bu sektörde en önemli konulardan biridir. Bu farklılığı sadece yazılarınızla değil, görünümünüz ve kullanıcı deneyimine verdiğiniz önem ile gösterebilirsiniz ki malesef ücretsiz blog siteleri ile bu pek de mümkün değil.

Dolayısı ile her ne kadar bu yazıda ücretsiz blog açmayı anlatsam da, en başında da dediğim gibi kesinlikle wordpress.org alt yapısı ile ücretli bir blog açmanızı öneririm.

(Bugün 1, Toplam 13 görüntülenme)

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir